Fruktoza a sacharoza. Poznaj naturalną energię ukrytą w owocach

Fruktoza a sacharoza. Poznaj naturalną energię ukrytą w owocach

Dzięki dostępowi do nieograniczonych źródeł informacji możemy poznać tajemnice zdrowego stylu życia, ale co zrobić po natknięciu się na różne opinie dotyczące tego samego składnika? Takie właśnie wrażenie sprawia prezentacja fruktozy, czyli cukru prostego zawartego w owocach, jako składnika diety nie tylko dla osób pilnujących kalorii, ale także dla diabetyków. Spróbujmy po kolei przyjrzeć się wszystkim opiniom na temat cukru z owoców i znaleźć najlepszy sposób na jego wykorzystanie.

 Fruktoza fruktozie nierówna, czyli dlaczego warto poszukać cukrów w owocach, a nie - uzyskanych z owoców.

Najpierw garść wiedzy na temat cukrów najczęściej spotykanych w jadłospisie. Fruktoza i glukoza to dwa cukry proste, czyli monosacharydy. Sacharoza, czyli w dużym przybliżeniu cukier z cukiernicy (buraczany lub trzcinowy), powstaje z połączenia glukozy i fruktozy. Fruktoza posiada bardzo niski indeks glikemiczny, przez co jest polecana jako substytut innych cukrów dla diabetyków, ale spożyta w nadmiarze może zaszkodzić. Dlatego od razu warto wspomnieć o ogromnej różnicy między fruktozą dostarczaną w owocach lub naturalnych sokach wytłoczonych z owoców a fruktozą spożywaną w przetworzonej sacharozie oraz innym produkcie (otrzymywanym również z owoców, ale najczęściej z kukurydzy lub pszenicy), czyli syropie glukozowo-fruktozowym.

Trzy zdania na temat fruktozy, które warto zapamiętać

Czytasz ten wpis, więc zapewne interesujesz się zdrowym odżywianiem lub chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat bezpiecznej żywności dla diabetyków. Rozmaite wpisy w Internecie powielają informację wręcz o szkodliwości fruktozy dla ludzkiego organizmu. Jak jest naprawdę? Spróbujmy to wyjaśnić w trzech punktach:

  • Tak jak w przypadku każdego cukru i składnika odżywczego, szkodzi dopiero nadmiar fruktozy.
  • Kłopot z metabolizmem tego nadmiaru pojawia się najczęściej w przypadku fruktozy zawartej w przetworzonych środkach słodzących.
  • Najlepiej przyswajalną, zbilansowaną formą fruktozy z pozytywnym ładunkiem energii jest jej owocowa postać.

Sekret tkwi w obecności błonnika

Dlatego świeże owoce i tłoczony sok z pierwotną zawartością fruktozy to żywność zbilansowana przez samą naturę. Odpowiednie proporcje i współwystępowanie tego cukru, błonnika, witamin i minerałów tworzą idealne połączenie dla zdrowia. W przeciwieństwie do czystej sacharozy lub jeszcze bardziej przetworzonego syropu glukozowo-fruktozowego, który w przemyśle spożywczym niemal wyparł cukier, fruktoza w jabłku zaspokaja naturalne zapotrzebowanie na energię. Obecność błonnika w owocach pomaga w jej metabolicznym przyswajaniu, zaś nieprzyswojona czysta fruktoza w nadmiarze odkłada się w tkance tłuszczowej.

Fruktoza to składnik każdej substancji słodzącej w przemyśle spożywczym. Lepiej znajdź ją w prawdziwych owocach lub sokach

Podawane w różnych źródłach negatywne skutki spożywania fruktozy tak naprawdę dotyczą jej nadmiaru w przetworzonej postaci. To powszechnie znane skutki nieograniczonego spożycia słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym napojów gazowanych, ale także słodyczy, przetworzonej żywności. Jak temu zaradzić? Wystarczy zamienić słodycze na owoce, a sztuczne napoje na świeżo tłoczone soki owocowe, które zachowują 95 proc. wartości odżywczych jabłek, gruszek czy pomarańczy. Nie wolno ich pomylić z "sokami" i nektarami owocowymi dostępnymi w sklepach. To produkty z koncentratu i wody, mocno dosładzane, wzbogacane polepszaczami smaku i konserwantami.

Porcja owoców czy kilka łyżeczek cukru? Chyba wiesz, co wybrać

Wyobraź sobie, że czujesz głód. Jeden owoc lub szklanka soku z miąższem dostarczy ci równowartość energetyczną niepełnej łyżeczki cukru. Dzięki błonnikowi uwolnią się enzymy odpowiadające za blokadę łaknienia. Czy spróbujesz zaspokoić potrzebę organizmu czubatą łyżeczką cukru, czyli sacharozy? Nie dość, że to niezbyt smaczny sposób, gwarantuje Ci to dalsze poszukiwania czegoś do zjedzenia. Podobnie działają słodzone cukrem napoje, np. herbata. Zawarta w sacharynie fruktoza, tak samo zresztą jak glukoza, nie powoduje wysłania odpowiedniego sygnału do mózgu, a więc będziesz sięgać po kolejne porcje czegoś słodkiego. W ten sposób może pojawić się brak umiaru i kontroli. A teraz wyobraź sobie wypijane szklankami kolorowe napoje i soki, które mają równowartość kilku takich łyżeczek w porcji!

Naturalna fruktoza w świeżych owocach i tłoczonych sokach to dobre rozwiązanie także dla cukrzyków

Jednak ostrzeganie przed fruktozą może zniechęcić wiele osób, w tym także chorujących na cukrzycę, do odrzucenia wartościowych produktów. Niesłusznie! Każdy dietetyk uzna owoce jako doskonałą propozycję dla diabetyków, pod warunkiem, że ich spożycie ograniczy się do dwóch porcji dziennie, a cukier nie będzie uzupełniany żadną inną postacią. Podobnie w przypadku osób zdrowych – trudno wyobrazić sobie, że ktoś przedawkuje jabłka, czereśnie czy jeżyny, dlatego bez najmniejszych obaw możemy pozwolić sobie nawet na 5 porcji owoców lub naturalnego soku dziennie! Wyeliminowanie z diety przetworzonej i dosładzanej żywności na rzecz owoców oraz wyciskanych na zimno soków zapewni dużą porcję zdrowia i odpowiednią dawkę energii na cały dzień.

 

 

Komentarze (0)

Produkt dodany
Produkt dodany do porównania.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies.
Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu.
W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.