Soki bez cukru - czy soki tłoczone zawierają cukier?

Każdy z nas ma od czasu do czasu ochotę sięgnąć po sok, który nie tylko ugasi nasze pragnienie, ale także będzie prawdziwą ucztą dla naszych kubków smakowych. Niestety, na sklepowych półkach co drugi produkt dosładzany jest sztucznymi słodzikami. To powoduje, że szklanka nektaru stanowi nie tylko bombę kaloryczną, ale także cukru, który negatywnie wpływa na nasz organizm. Na szczęście sok sokowi nierówny – sok naturalny tłoczony na zimno to świetna alternatywa dla osób, które dbają zarówno o linię, jak i zdrowie.

Soki bez cukru a zawartość cukru

Producenci soków coraz częściej reklamują swoje produkty jako „sok 100%” czy „bez dodatku cukru”. Czy ich oznaczenie pokrywa się z rzeczywistością, czyli zawartością składników odżywczych? Żeby to sprawdzić, wystarczy zapoznać się z ich etykietami. Nierzadko można przekonać się, że są to produkty wytwarzane na bazie soków zagęszczanych, a więc obecność cukru jest w ich przypadku nieunikniona.

Soki tłoczone to zupełnie inna sprawa. Każdy, kto miał okazję ich skosztować doskonale wie, że np. w sokach jabłkowych z dodatkiem innych owoców można wyczuć intensywną nutkę słodyczy. Różnica polega na tym, że jest ona wynikiem obecności fruktozy, czyli cukru prostego naturalnie występującego w owocach i warzywach. Soki tłoczone na zimno nie zawierają natomiast sacharozy (fruktoza+glukoza), czyli w przybliżeniu cukru białego, którym wiele osób wciąż dosładza ciepłe napoje czy wykorzystuje do domowych wypieków.

Jaki z tego morał? Soki tłoczone to rzeczywiście soki bez cukru, ale białego. Zawarta w owocach fruktoza stanowi naturalny słodzik, dzięki któremu możemy rozkoszować się wyjątkowym smakiem świeżo zebranych owoców. Warto też pamiętać, że oprócz cukru prostego znajdziemy w nich także błonnik, który odgrywa kluczową rolę w metabolicznym przyswajaniu fruktozy. Co to oznacza w praktyce? Nadmiar czystego cukru nie będzie się odkładał w postaci tkanki tłuszczowej.

Jaki sok dla cukrzyka?

Diabetycy muszą bardzo uważać na swój jadłospis, dlatego też najczęściej unikają wszelkiego rodzaju soków owocowych. Niesłusznie, ponieważ soki naturalne i zawarta w nich fruktoza jest doskonałą alternatywą dla osób zmagających się z cukrzycą, ale z nią także nie można przesadzać. Należy uważać na ilość porcji owoców spożywanych w ciągu dnia – maksymalnie dwie, a także wyeliminować z diety inne źródła cukru. Jeśli chodzi o osoby zdrowe – tutaj nie ma większych ograniczeń. Możemy spożywać owoce czy soki tłoczone nawet 5 razy dziennie i nie martwić się o ich przedawkowanie.

Komentarze (0)

Produkt dodany
Produkt dodany do porównania.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies.
Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu.
W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.